Przewodnik turystyczny

Tarnów i okolice
-
Ratusz

dscf2703Tarnowski Ratusz został usytuowany w sercu miasta – czyli w centrum średniowiecznego rynku. Ratusz jest uważany za najpiękniejszą świecka budowlę w mieście, która stanowi jego wizytówkę.

Ratusz  - budowla ta urzeka renesansową architekturą, jednak wzniesiono ją w k. XV w., w stylu gotyckim i dopiero w okresie odrodzenia została przebudowana i otrzymała renesansową formę. Pracami budowlanymi miał kierować sam Jan Maria Padavano, który był w tym czasie na usługach polskiego króla – Zygmunta I Starego.

Włoski artysta został sprowadzony z Krakowa do Tarnowa przez hetmana Jana Tarnowskiego – ówczesnego właściciela miasta.

Dziś jest to prostokątny, murowany budynek, otynkowany i podpiwniczony od zachodniej strony. Jednak w swej pierwotnej formie budowla ta wyglądała zupełnie inaczej.

Czytaj więcej...Ratusz

Ludność żydowska w Tarnowie

Wzmianki źródłowe przekazują iż pierwsi przedstawiciele ludności żydowskiej przybyli do Tarnowa w poł. XV stulecia. Początkowo zamieszkiwali tereny poza murami miejskimi, jednak dzięki przychylności ówczesnych właścicieli Tarnowa i licznym przywilejom, jakie im nadawano zaczęli osiedlać się wewnątrz murów obronnych, by ostatecznie zająć cały wschodni kwartał starego miasta.

Czytaj więcej...

Tarnowska katedra

Tarnowska katedra usytuowana w północno – zachodnim narożniku starego miasta to najstarszy kościół Tarnowa. Wzniesiony prawdopodobnie wkrótce po lokacji miasta, czyli w połowie  XIV wieku. Przez następne stulecia, gotycka, jednonawowa świątynia była systematycznie rozbudowywany, by w XIX stuleciu otrzymać neogotycki wygląd i układ bazylikowy.

Czytaj więcej...Katedra

Powstanie miasta i jego krótka historia

Tarnów – miasto w południowej Polsce położone na wschód od Krakowa (ok. 80 km). Znane w głównej mierze z jego starej i przepięknej zabudowy, gdzie architektura odrodzenia reprezentowana jest przez jeden z najpiękniejszych renesansowych ratuszy.

Czytaj więcej...Historia Tarnowa

Facebook

Copyright © Przewodnik Tarnowski - Kinga Smółka 2017 | Template by Joomla Templates

Przejdź do góry