Przewodnik turystyczny

Tarnów i okolice
-

Sękowa

pow. gorlicki, Małopolska

Świątynia nosi wezwanie śś. Filipa i Jakuba Apostołów, i od 2003 r. jest na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Narodowego UNESCO. Korpus kościoła zbudowany został w 1520 r., natomiast wieża i otaczające świątynie soboty datowane są na XVIII stulecie.

Czytaj więcej...

Lipnica Murowana

pow. bocheński, Małopolska

Kościół pw. św. Leonarda wzniesiony w k. XV wieku, jako kościół cmentarny o czym świadczą liczne nagrobki wokół świątyni. Drewniany kościółek należy do jednych z najstarszych i najcenniejszych obiektów tego typu w Małopolsce. Od 2003 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Narodowego UNESCO.

Czytaj więcej...

Iwkowa

pow. brzeski, Małopolska

Kościół cmentarny Nawiedzenia Najświętszej MariiPanny pochodzi z 2. poł. XV w. i wzniesiony został w stylu gotyckim. Zbudowany na wzniesieniu, otoczony nagrobkami i potężnymi drzewami, co nadaje uroku tej jednej z najstarszych, drewnianych świątyń Małopolski.

Czytaj więcej...

Gosprzydowa  

pow. Brzeski, Małopolska

Świątynia pod wezwaniem  św. Urszuli z Towarzyszkami. Budowla wzniesiona w k. XVII w.,     w stylu barokowym, i stanowi jeden z nielicznych przykładów barokowej architektury drewnianej. Kościół bez wieży, z otwartymi sobotami. Wewnątrz wyposażenie głównie barokowe .

Czytaj więcej...

Dąbrowa Tarnowska

pow. dąbrowski, Małopolska

Kościół pw. Wszystkich Świętych, wzniesiony w 1771 r., z fundacji kanonika krakowskiego Kajetana Potockiego. Do najstarszych i jednocześnie najcenniejszych przedmiotów znajdujących się w świątyni należy późnogotycki krucyfiks z XV/XVI stulecia.

Czytaj więcej...

Binarowa

pow. gorlicki, Małopolska

Świątynia pw. św. Mikołaja Archanioła datowana jest na  ok. 1500 r., posiada cechy kościoła późnogotyckiego. Obiekt wpisany został w 2003 r., na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Narodowego UNESCO. Wnętrze świątyni pokryte jest w całości polichromią pochodzącą z pocz. XVI i poł. XVII stulecia.

Czytaj więcej...

Żabno

pow. tarnowski, Małopolska

Żabno urokliwe miasteczko położone na Powiślu Dąbrowskim, u ujścia Dunajca. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XII wieku i są związane z nadaniem wsi rycerzowi Świętosławowi przez księcia B. Wstydliwego. Natomiast prawa miejskie Żabno uzyskało wiek później.

Czytaj więcej...

Zakliczyn

pow. tarnowski, Małopolska

Miejscowość usytuowana w dolinie Dunajca, na jego prawym brzegu. Malowniczości temu miejscu dodają otaczające miejscowość wzniesienia Pogórza Wiśnickiego i Rożnowskiego, tworząc przepiękną scenerię.

Czytaj więcej...

Lipnica Murowana

pow. bocheński, Małopolska

Miejscowość leży na wzgórzach Pogórza Wiśnickiego, w widłach Uszwicy i Potoku Górzańskiego. Dawniej przebiegał tędy ważny trakt handlowy - szlak węgierski, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta. Pierwotna nazwa brzmiała Lipniki, a w źródłach wymieniana jest już w poł. XII w.

Czytaj więcej...

Czchów

pow. brzeski, Małopolska

Nad lewym brzegiem rzeki Dunajec, w jego środkowym biegu, u styku Pogórza Wiśnickiego z Pogórzem Rożnowskim leży urokliwa miejscowość. Mowa tu o Czchowie – Mieście Królewskim. Miasteczko jest wymieniane w źródłach historycznych już na pocz. XIII w. Początkowo należało do benedyktynów tynieckich, by następnie przejść w ręce królewskie.

Czytaj więcej...

Facebook

Copyright © Przewodnik Tarnowski - Kinga Smółka 2017 | Template by Joomla Templates

Przejdź do góry